Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Wycieczki

Wycieczki (78)

środa, 08 czerwiec 2022 19:18

KLASY DRUGIE Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ W JAŚLE

Napisane przez
W środę 8 czerwca uczniowie klas drugich skorzystali z zaproszenia pana  Durała i pojechali do Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Celem wycieczki było spotkanie z pracownikami straży oraz poznanie specyfiki ich pracy.

Dzieci odwiedziły stanowisko kierowania, zobaczyły w jaki sposób otwierana jest rampa, a także bramy wjazdowe dla wozów strażackich. Widziały salę gimnastyczną,oglądały sprzęt, samochody i ich wyposażenie oraz miały możliwość przymierzenia stroju i kasku strażackiego. Największą frajdę sprawiło dzieciom lanie wodą z węża i wjechanie podnośnikiem do góry.

Zostały również przypomniane zasady bezpieczeństwa i sytuacje, w których należy zawiadomić straż pożarną. Dzieci doskonale pamiętały numery alarmowe.

Ta wizyta sprawiła wszystkim wiele radości.

Beata Pieszczoch

poniedziałek, 06 czerwiec 2022 18:13

WROCŁAW klasy I – III

Napisane przez
1 i 2 czerwca 2022r. uczniowie klas I - III byli na wspaniałej  wycieczce we Wrocławiu.
W wyjeździe wzięło udział 30 dzieci, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Beata Piekuś – Durał, Barbara Świerzowska, Alicja Nawracaj i Beata Pieszczoch.
Z Nowego Żmigrodu wyjechaliśmy o godzinie 04:30, podróż trwała 7 godzin. Na miejscu dołączyła do  nas pani przewodnik.

Najpierw udaliśmy się do Hali Stulecia, oglądaliśmy Pergolę i Fontanny. Spacerkiem poszliśmy do Ogrodu Botanicznego. Duże wrażenie zrobiły na nas piękne alejki, różnorodna roślinność, kamienne ozdoby oraz wodne kaskady.
Następnie przeszliśmy na Ostrów Tumski – znaną wszystkim urokliwą wrocławską wyspę. Tam podziwialiśmy piękną Katedrę oraz spacerowaliśmy po Moście Tumskim.
Kolejnym punktem, który odwiedziliśmy we Wrocławiu był Rynek tego miasta. Przepiękna Starówka, Ratusz i Plac Solny zachwyciły wszystkich. Tutaj dzieci miały czas na zjedzenie lodów oraz kupienie pamiątek. Idąc w kierunku Starego Miasta, szukaliśmy krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu.
Następnie przejechaliśmy autokarem do Panoramy Racławickiej. Jest to muzeum, umieszczone w okrągłym budynku. Na ścianach rozpościera się olbrzymi obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki. U dołu obrazu jest wkomponowana makieta, która wydłuża całą scenę. Miejsce to pozwoliło przenieść się w klimat walki polskich oddziałów pod Racławicami pod wodzą Tadeusza Kościuszki.
Po obiedzie udaliśmy się na najwyższy punkt widokowy Wrocławia SKY TOWER, który mieści się na 49 piętrze. Wszyscy byliśmy zachwyceni widokami.
Wieczorem zakwaterowaliśmy się w Obiekcie Hotelowym AGRO.

Drugi dzień po śniadaniu rozpoczęliśmy od zwiedzania Tarczyński Arena Wrocław. Poznaliśmy najskrytsze zakątki stadionu niedostępne na co dzień dla kibiców, m.in. korytarz historii, salę prasową, strefę zawodników, szatnie, ławki rezerwowych, płytę stadionu, areszt stadionowy.
Przejazd do wrocławskiego ZOO zajął nam 30 min. W tym czasie dzieci mogły przekąsić zakupione rano w cukierni croissanty i soki. Zwiedzanie ZOO rozpoczęliśmy od Afrykarium i jego niesamowitych podwodnych skarbów. Podziwialiśmy zwierzęta i rośliny z mórz i oceanów. Wywarły one na nas ogromne wrażenie. Potem pospacerowaliśmy jeszcze po całym ogrodzie zoologicznym, poznając zwierzęta z całego świata. Po wyjściu z ZOO poszliśmy na obiad.

Następnie pojechaliśmy zwiedzić Kolejkowo – jedną z największych makiet kolejowych w Europie. W tym miejscu, choć byliśmy już porządnie zmęczeni, udało nam się aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

Około godz. 17:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną.

To piękne i malownicze miasto na długo zapadnie nam w pamięci. Kiedyś jeszcze z przyjemnością tam wrócimy!

Beata Pieszczoch

poniedziałek, 30 maj 2022 12:44

Pokazy z fizyki

Napisane przez
W dniu 18.05.2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie  brali udział w XXII Pokazach z Fizyki organizowanych na Politechnice Rzeszowskiej.

Podczas pokazów zaprezentowane zostały ciekawe doświadczenia wybranych praw i zjawisk fizycznych tj: mechanika, drgania i fale, zjawiska atmosferyczne i elektromagnetyczne. Pokazy zrealizowane były przez pracowników Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz Zakładu Optyki Stosowanej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej.W sposób bardzo przystępny i humorystyczny uczniowie poznali wyjaśnienia takich zjawisk jak m. in. istnienie ciśnienia atmosferycznego, zachowanie ciał w próżni, skutki działania sił bezwładności, rodzaje i rozchodzenie się fal mechanicznych, powstawanie prądów indukcyjnych, a także oddziaływanie przewodników z prądem, wyładowania elektryczne i wiele innych. Podsumowaniem pokazów był muzyczny występ prowadzących nagrodzony dużymi brawami. Naukowcy w nietypowy sposób zaprezentowali wiadomości poznawane na zajęciach fizyki w szkole. Dla nas była to zaskakująca i niezwykle ciekawa lekcja. Opiekunami grupy byli nauczyciele: Barbara Świerzowska, Teresa Niemiec i Mirosław Biernacki.

Zuzanna Krowicka, Karolina Majka

czwartek, 26 maj 2022 19:06

Poznajemy Polskę

Napisane przez
Uczniowie klasy 5b, 6, 7a, 7b i 8a  uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Warszawy zorganizowanej w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Dwa dni przeznaczone na zwiedzanie miasta pozwoliły na zapoznanie się z charakterystycznymi miejscami Warszawy, do których należą: Trakt Królewski, Zamek, Kolumna króla Zygmunta, Krakowskie Przedmieście, Aleje Ujazdowskie, Cmentarz Powązkowski, plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza.  Uczniowie poznali historię utworzenia stolicy oraz wydarzenia związane z II wojną światową.  Podziwiali  Ogród Saski i Łazienki, gdzie pod pomnikiem Szopena na grających ławkach słuchali kompozycji mistrza.  Program obejmował również wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, które w nowoczesny sposób przybliżyło uczestnikom wycieczki  63 dni heroicznej walki warszawiaków. Dodatkowo  grupa  obejrzała  fragment muru Getta Warszawskiego.

Podczas zwiedzania nie zabrakło akcentów świadczących o współczesnym charakterze miasta. Miłośnicy wiedzy przyrodniczej mogli poznać wiele ciekawostek i wykonać doświadczenia w Centrum Nauki Kopernik. Zwolennicy sportu z entuzjazmem zwiedzali Stadion Narodowy. Dzięki pięknej pogodzie i dobrej organizacji wycieczka przebiegała wzorowo. Atutem były smaczne obiady w Pałacu Kultury i Nauki oraz wygodny hotel, w którym nocowaliśmy i jedliśmy śniadania. W wielu bagażach  znalazły się  pamiątki  ze Starego Miasta  i  udane zakupy z galerii Złote Tarasy.

Ostatni dzień wycieczki miał charakter rekreacyjno – wypoczynkowy. Spędziliśmy go w parku wodnym Suntago oddalonym 60 km od Warszawy. Jest to największy w Europie zadaszony kompleks obejmujący 18 basenów i 32 zjeżdżalnie. Tu każdy znalazł  coś dla siebie: pływanie, sztuczną falę, jacuzzi, tropikalny klimat pod palmami  i  oczywiście zjeżdżalnie, które były największą atrakcją.

Ostatnim puntem programu - a właściwe już tradycją wycieczek - był posiłek w restauracji McDonald’s, do której wstąpiliśmy w drodze powrotnej.

Opiekunami  grupy byli: Katarzyna Jurkowska, MałgorzataTłuściak, Antoni Hućko, Stanisław Zoła. Dziękujemy nauczycielom  za wspólny udany wyjazd i liczymy na kolejne wycieczki !

17 maja uczniowie klasy 2a i b  oraz uczniowie klasy 3a i b wzięli udział w wycieczce do Sandomierza w ramach projektu "Poznaj Polskę".

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Elżbieta Mezglewska - Kochanik,  Barbara Świerzowska, Maria Gołębiowska - Bugno oraz mama jednego z uczestników wycieczki. Organizatorem wycieczki była Małgorzata Sudyka - wychowawca klasy 3b. 

Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem z którym zaczęliśmy zwiedzanie Sandomierza. Na początek zobaczyliśmy Zamek Królewski z XIV- XVI w. Następnie udaliśmy się dość żwawym krokiem w kierunku Muzeum Regionalnego. Kolejnym punktem była Brama Opatowska - podczas wychodzenia po schodach mieliśmy wrażenie że schody które pokonywaliśmy nie mają końca, ale widok jaki zobaczyliśmy pozwolił nam zapomnieć o bolących nas nogach. Schodzenie w dół było już znacznie łatwiejsze. Zobaczyliśmy kościoły zabytkowe i udaliśmy się do Podziemnej Trasy Turystycznej. Następnie dzieci miały czas wolny na zakup pamiątek, zjedzenie lodów czy gofrów. Po czasie wolnym udaliśmy się na obiad, a następnie na statek, gdzie podczas rejsu po Wiśle  podziwialiśmy piękne widoki. Rejs statkiem był ostatnim punktem naszej wycieczki. Pogoda nam dopisała dzieci szczęśliwie wróciły do Żmigrodu. 

poniedziałek, 16 maj 2022 16:56

Wycieczka turystyczno - krajoznawcza do Sanoka i Soliny.

Napisane przez
W dniu 10 maja uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę turystyczno - krajoznawczą do Sanoka i Soliny. Była to kolejna wycieczka uczniów naszej szkoły w ramach programu „Poznaj Polskę”.

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku pierwszoklasiści  pod kierunkiem przewodników rozpoczęli podróż do przeszłości od zwiedzenia Rynku Galicyjskiego otoczonego domami rzemieślników. Zajrzeli m.in. do wnętrza apteki, poczty, mieszkania krawcowej i remizy strażackiej. 

W drugiej części uczniowie uczestniczyli w warsztatach lepienia z gliny pn. „Nie święci garnki lepią”. Wykonane rzeźby dzieci zabrały ze sobą do domu.

Na straganach umiejscowionych na środku Galicyjskiego Rynku wszyscy zakupili pamiątki i drobne upominki.

Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Soliny i rejs statkiem po Zalewie Solińskim. Przy dźwiękach muzyki uczestnicy podziwiali  piękną przyrodę i krajobrazy bieszczadzkie. Po zakończonym rejsie wszyscy udali się na pyszny obiad w restauracji "Jędrulowa Chata". Na zakończenie odbył się spacer i podziwianie zapory solińskiej, która jest największą w Polsce - ma 664 m długości i 82 m wysokości.

Wyjazd zorganizowały panie wychowawczynie: Anna Suska i Małgorzta Bobula. Opiekunami były panie: Joanna, Monika, Magdalena i Monika.

Wspaniała słoneczna pogoda, dobry humor uczestników, mnóstwo zdjęć i pamiątek świadczą o tym, że wycieczka była bardzo udana.

piątek, 13 maj 2022 10:43

Wycieczka do Warszawy

Napisane przez
5 i 6 maja 2022 r. uczniowie naszej szkoły  brali udział w wycieczce do Warszawy. Był to kolejny wyjazd w ramach projektu „Poznaj Polskę” .

Wycieczka rozpoczęła się bardzo wcześnie, o godzinie 4:00. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Warszawy. Po spotkaniu z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Polski. Udaliśmy się na Plac Zamkowy, gdzie pod kolumną króla Zygmunta III dowiedzieliśmy się wielu  ciekawostek  z dziejów  Warszawy. Następnie, idąc Traktem Królewskim, podziwialiśmy najciekawsze obiekty Starego Miasta. Najpierw zwiedziliśmy bazylikę św. Jana Chrzciciela, w której są pochowani m.in. : król Stanisław August Poniatowski, prymas Stefan Wyszyński, prezydent Ignacy Mościcki, premier Ignacy Jan Paderewski. Wędrując uliczkami Starówki, dotarliśmy do Rynku Starego miasta, gdzie spotkaliśmy sympatycznego kataryniarza. Następnie udaliśmy się pod pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Przewodnicy przybliżyli nam dzieje tego obiektu, od jego założenia, poprzez rozkwit, aż po zniszczenie w czasie II wojny światowej i powojenną odbudowę.  Obejrzeliśmy najważniejsze sale : tronową, poselską, senatorską, balową, rycerską, poświęconą Konstytucji 3 Maja oraz prywatne komnaty króla. Później, wędrując ulicą Krakowskie Przedmieście, doszliśmy do Pałacu Prezydenckiego. Po przejściu na Plac Piłsudskiego zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, przed którym odbywały się uroczystości związane ze świętem strażaków. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to wyjątkowe miejsce. Nowoczesne techniki audiowizualne przybliżają zwiedzającym największą akcję zbrojną polskiego ruchu oporu przeciw okupantom niemieckim w czasie II wojny światowej. Na kolejnych ekspozycjach zobaczyliśmy,  jak wyglądały walki powstańców oraz  codzienne życie mieszkańców stolicy. Mogliśmy także posłuchać opowieści świadków tych wydarzeń i obejrzeć powstańcze pamiątki. Duże wrażenie zrobił na nas film „Miasto ruin”, który ukazywał całkowicie zniszczoną Warszawę.

Po zwiedzeniu muzeum pojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie zjedliśmy posiłek.

Następnie udaliśmy się na nocleg.

Drugiego dnia, po śniadaniu, pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Jest to nowoczesny ośrodek edukacji, który w atrakcyjny sposób przybliża młodym ludziom osiągnięcia naukowe i zdobycze naszej cywilizacji. W kolejnych strefach mogliśmy przeprowadzić wiele eksperymentów z różnych dziedzin, m. in. : mechaniki, astronomii, fizyki, chemii, biologii. Najbardziej zainteresowały nas awangardowe pojazdy, w tym samochód przyszłości.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Jest to obiekt sportowy, który pełni wiele funkcji. Służy nie tylko do rozgrywek piłkarskich, ale wykorzystuje się go także w celu organizacji innych imprez sportowych i artystycznych. Zwiedziliśmy m.in. salę pamięci, konferencyjną, szatnie, gdzie nasi reprezentanci przygotowują się do meczów. Następnie udaliśmy się do letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zwanej Łazienkami Królewskimi. Tu zachwycaliśmy się pięknie urządzonym parkiem oraz Pałacem na Wyspie.

Ostatnim celem naszej wędrówki po stolicy był autentyczny fragment zachowanego muru Getta Warszawskiego. W tym miejscu przewodnik przypomniał nam o tragicznej historii społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej.

Po zakończeniu zwiedzania Warszawy ruszyliśmy w drogę powrotną. Do Nowego Żmigrodu dotarliśmy już późnym wieczorem.

W wycieczce brali udział uczniowie z klas IVa, IVb, Va,  i VIIIb.

Organizatorami wycieczki byli: pani Iwona Turek, pan Ryszard Turek, a opiekunami: pan Antoni Hućko i pan Tomasz Źrebiec.

Uczestnicy i organizatorzy pragną podziękować pracownikom gminy za pomoc w pozyskaniu środków w ramach programu „Poznaj Polskę” na dofinansowanie wycieczki dla uczniów naszej szkoły.

Uczestnicy i  organizatorzy wycieczki

26 kwietnia 2022r, uczniowie klasy VII a i b oraz uczniowie klasy VIII a i b wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Wrocławia w ramach projektu „Poznaj Polskę”. W wyjeździe wzięło udział 48 uczniów i 4 opiekunów. Opiekę nad uczniami sprawowali, panie: Katarzyna Jurkowska, Barbara Tomaszewska, Renata Piątkowska oraz pan Krzysztof Gorczyca.

Zbiórka miała miejsce o godzinie 3:30 pod szkołą. O godzinie 3:50 wyjechaliśmy w stronę Wrocławia. Około godziny 11:00 spotkaliśmy się z przewodnikiem i rozpoczęliśmy  zwiedzanie Wrocławia. W planie było: Stare Miasto, Rynek, Plac Solny: Uniwersytet Wrocławski - Aula Leopoldina, Wieża Matematyczna, Ostrów Tumski, Katedra, Muzeum Narodowe,  Panorama Racławicka, Sky Tower - najwyższy punkt widokowy Wrocławia, który mieści się na 49 piętrze. Widoki zapierały dech w piersi! Wieczorem najedzeni po obfitej obiadokolacji udaliśmy się na miejsce zakwaterowania i zasłużony odpoczynek po intensywnym dniu.

W drugim dniu wycieczki udaliśmy się pod Halę Stulecia, a następnie spacerem doszliśmy do Ogrodu Japońskiego, który jest główną atrakcją na terenie Parku Szczytnickiego. Ogród ten powstał w 1913 roku, jako jedna z ekspozycji Wystawy Sztuki Ogrodowej odbywającej się w ramach Wystawy Stulecia. Z tamtego okresu pozostał ogólny zarys ogrodu ze stawem, układem strumieni oraz ciekawą dendroflorą. Atrakcją ogrodu są dwie kaskady wodne: „żeńska” (ONNA-DAKI) i „męska” (OTOKO-DAKI). Malownicze strumienie wodne rzeźbią pagórkowaty teren.  Uwagę przyciągają  unikatowe formy bonsai oraz piękne czerwone klony japońskie. Ten urokliwy ogród zrobił na nas naprawdę wielkie wrażenie. Urocze alejki, różnorodna roślinność, kamienne ozdoby oraz wodne kaskady pozwoliły nam odpocząć.

Kolejnym punktem wycieczki był Miejski Ogród Zoologiczny i Afrykarium. Na 33 h mieszka 5 tys. zwierząt, przedstawicieli 900 gatunków ze wszystkich kontynentów i środowisk. Afrykarium jest podzielone na 5 stref. W każdej z tych stref mogliśmy oglądnąć różnorodne zwierzęta.

Ostatnim etapem naszej wycieczki było Kolejkowo, czyli zwiedzanie makiety kolejowej Dolnego Śląska i Wrocławia w miniaturze. Nie zabrakło również czasu na posiłek w McDonalds, najedzeni i trochę zmęczeni udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Zwiedzanie Wrocławia na pewno  warte było takiego wysiłku. Po wycieczce jesteśmy pewni, że warto pojechać i poznać Wrocław. 

I kiedyś jeszcze z wielką chęcią tam wrócimy!

Uczestnicy wycieczki

niedziela, 08 maj 2022 16:21

Wycieczka klas drugich i trzecich do Krakowa i Bochni.

Napisane przez
26 kwietnia uczniowie klasy II a i b oraz uczniowie klasy III a i b wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Bochni.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Teresa Frydrych, Beata Pieszczoch, Małgorzata Sudyka i Alicja Nawracaj.
Celem wycieczki było:
- wizyta w teatrze Groteska na spektaklu „Cudowna lampa Aladyna”,
- zwiedzanie Wawelu – lekcja muzealna „Życie codzienne na zamku”
- zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od obejrzenia sztuki w teatrze, potem ruszyliśmy na rynek. Tam zwiedziliśmy Kościół Mariacki, Sukiennice, kupiliśmy pamiątki i zjedliśmy obwarzanki. Potem poszliśmy na Wawel gdzie oglądaliśmy komnaty królewskie. Zamek zrobił na nas duże wrażenie.
Kolejnym punktem naszego programu była Kopalnia Soli w Bochni. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu windą górniczą, następnie mieliśmy możliwość przejazdu elektryczną kolejką „Kuba”. Jej nazwa wzięła się od ostatniego konia, który ją ciągnął. Zwiedziliśmy piękną kaplicę św. Kingi. Na koniec płynęliśmy łódką.
Wycieczka bardzo nam się podobała, przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się możemy także wzbogacić naszą wiedzę.
Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Żmigrodu.
 
Alicja Nawracaj

26 kwietnia 2022 roku odbyła się bezpłatna wycieczka do „Karpackiej Troi” w Trzcinicy, gdzie w wyniku prac wykopaliskowych odkryto jedną z najstarszych osad obronnych w Polsce oraz wiele zabytków dawnej sztuki i rzemiosła.
 

Początek dnia był trochę deszczowy, ale 35 uczniów to nie zniechęciło i w świetnych nastrojach pod opieką wychowawców: pani Iwony Turek, pana Antoniego Hućko, pani pedagog Joanny Kmieć i nauczyciela historii pana Ryszarda Turka wyruszyło na zwiedzanie.

Pobyt na terenie Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu opowiadającego historię powstania osady i prowadzonych w tym miejscu pracach archeologicznych.

Następnie w nowoczesnym pawilonie obejrzeliśmy wystawę stałą i dowiedzieliśmy się, od przewodnika jak żyli nasi przodkowie w epoce kamienia łupanego, brązu i żelaza. Zobaczyliśmy także m.in. ekspozycję muzealną z odkrytym podczas wykopalisk skarbem. Później wyruszyliśmy w teren na którym zlokalizowane są: rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu i osady słowiańskiej z wczesnego średniowiecza; grodzisko tzw. „Wały Królewskie” z rozległym parkiem archeologicznym. Na zakończenie weszliśmy na platformę widokową.

Zaopatrzeni w pamiątki, trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły na pyszny obiad.

Wyjazd odbył się dzięki wsparciu Rady Rodziców oraz pani dyrektor CUW w Nowym Żmigrodzie za co bardzo serdecznie dziękujemy. 

Strona 1 z 8