Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Władysława Findysza - Męczennika w Nowym Żmigrodzie

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe (12)

poniedziałek, 27 czerwiec 2022 19:25

Dodatkowe zajęcia informatyczne w klasie I i III

Napisane przez
Na ostatnich zajęciach informatycznych zarówno w klasie pierwszej  jak i trzeciej,  po krótkiej rozmowie dotyczącej bezpieczeństwa w czasie wakacji, uczniowie mieli namalować prace na temat: „Moje wymarzone wakacje”. Dzieci wykorzystywały do pracy aplikację Paint i Paint 3D.

Powstały bardzo ciekawe prace, a poniższe zdjęcia są tego dowodem.

Renata Piątkowska

Zajęcia informatyczne w klasie...
Zajęcia informatyczne w klasie I i III
Zajęcia informatyczne w klasie...
Zajęcia informatyczne w klasie I i III
Zajęcia informatyczne w klasie...
Zajęcia informatyczne w klasie I i III
Zajęcia informatyczne w klasie...
Zajęcia informatyczne w klasie I i III

czwartek, 23 czerwiec 2022 15:57

Młody chemik

Napisane przez
Od początku roku szkolnego 2021/2022 w Szkole Podstawowej w Nowym Żmigrodzie prowadzone były zajęcia kółka chemicznego, realizowane na podstawie innowacji pedagogicznej „Młody chemik”. Głównym celem zajęć było rozwijanie zainteresowań uczniów chemią, prowadzenia eksperymentów, prezentowanie wyników własnych obserwacji oraz  wykorzystanie wiedzy  chemicznej w praktyce życia codziennego. Uczniowie wdrażani byli do twórczego myślenia, samodzielnego planowania i przeprowadzania eksperymentów chemicznych oraz do zachowania przy tym bezpieczeństwa i porządku. W zajęciach brali udział uczniowie klasy 6a i 7a. Pod nadzorem nauczyciela wykonywali doświadczenia z rożnych dziedzin chemii, np.; badanie składu powietrza, krystalizacje, chromatografie bibułową, sporządzanie roztworów o danym stężeniu, mieszaniny substancji i metody ich rozdziału, badanie gęstości substancji, wskaźniki kwasowo – zasadowe, pH roztworu, elektrolizę soli. Różnymi sposobami wykonywali sztuczny śnieg, badali napięcie powierzchniowe cieczy oraz właściwości cieczy nienewtonowskiej, budowali obwody elektryczne, sami stworzyli przepis na ciastolinę bez gotowania.  Wykrywali w produktach spożywczych obecność białka, skrobi, utwardzali tłuszcze ciekłe. Badali wpływ kwasów na węglany wapnia, tym sposobem otrzymali gumowe jajko.

Wiele zajęć z grupą uczniów klasy 7a poświęcono na wykonywanie doświadczeń biochemicznych, w oparciu o instrukcje otrzymane z Politechniki Rzeszowskiej. Uczniowie badali m.in.:

  • Czy cukier zawsze jest słodki?
  • Dlaczego krew jest czerwona ?
  • Po co pić mleko?
  • Czy w jelitach mamy drugi mózg?
  • Tłuszcz jeść czy nie jeść – oto jest pytanie?

Uczniowie kl. 7a przygotowali również pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych dla młodszych klas SP w Nowym Żmigrodzie.

Na szczególną uwagę zasługuję fakt, że uczniowie wykonywali doświadczenia o treściach znacznie przewyższających podstawę programową z chemii w szkole podstawowej. Wykazywali duże zaangażowanie, dociekliwość, niejednokrotnie sami zgłębiali dany temat, proponowali doświadczenie do wykonania i dzielili się ciekawostkami z innymi.

Barbara Świerzowska

  

poniedziałek, 23 maj 2022 09:42

Dodatkowe zajęcia informatyczne w klasie I

Napisane przez
Tradycyjnie w Polsce 26 maja jest dniem szczególnym, ponieważ wówczas swoje święto obchodzą Mamy. Niezależnie od tego, ile mają lat, zawsze zasługują na naszą najwyższą uwagę, nie tylko w Dniu Matki, ale i przez cały rok.
 
Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
Za to, że jesteś światełkiem w mroku,
Za to, że dni moje tęczą malujesz,
dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.

Na ostatnich zajęciach informatycznych po krótkiej rozmowie dotyczącej roli mamy w życiu każdego dziecka, powstały portrety mam. Każdy z uczniów starał się jak najładniej narysować swoją mamę, a poniższe prace są tego dowodem.

Renata Piątkowska

      

poniedziałek, 14 luty 2022 10:35

O Walentynkach na lekcji języka francuskiego.

Napisane przez
Na lekcjach języka francuskiego poznajemy słownictwo, gramatykę  i wymowę francuską. Poznajemy również tradycję i kulturę Francji, w tym różne święta i uroczystości. Niektóre są zupełnie inne, obce naszej kulturze, inne obchodzi się i we Francji i w Polsce, ale np. w innym dniu czy w inny sposób.

We Francji, tak jak i u nas Walentynki obchodzone są dnia 14 lutego. Jest to dzień okazywania sobie miłości oraz przyjaźni. Zakochani, aby wyrazić swoje uczucia, obdarowują się prezentami np. kwiatami, czekoladkami, biżuterią, perfumami, ale także dobrą książką, ulubioną płytą, czy jakimś śmiesznym gadżetem.

W ramach lekcji języka francuskiego uczniowie poznawali zwyczaje związane  ze świętowaniem Walentynek we Francji, słownictwo oraz przygotowywali tradycyjne karnety walentynkowe. Oto niektóre propozycje:

czwartek, 20 styczeń 2022 17:35

Zajęcia informatyczne w klasie Ia

Napisane przez
Laurki dla Babci i Dziadka

Uczniowie klasy Ia na dodatkowych zajęciach informatycznych, po krótkiej rozmowie o roli dziadków w życiu każdego dziecka, zaprojektowali laurki w programie Paint. W swoich pracach wykorzystali różne narzędzia programu, dzięki czemu powstały piękne i oryginalne laurki.

Poniższe zdjęcia przedstawiają prace każdego ucznia.

Renata Piątkowska

   

wtorek, 02 listopad 2021 13:52

Oferta zajęć dodatkowych w roku szkolnym 2021/2022

Napisane przez
Zajęcia przygotowujące do egzaminu z języka polskiego

Zajęcia przygotowujące do egzaminu z matematyki

Zajęcia przygotowujące do egzaminu z języka angielskiego

Zajęcia polonistyczne "Zabawa słowami"

Zajęcia teatralne "W kręgu teatru"

Kółko matematyczne "Matematyka dla dociekliwych"

Kółko chemiczne "Młody chemik"

Zajęcia językowe - język francuski

Zajęcia językowe - język angielski

Zajęcia kulinarne

Nauka gry w szachy

Zajęcia sportowe ( piłka siatkowa, piłka nożna)

Zajęcia terenowe „Wędruś”

Zajęcia informatyczne

 

piątek, 08 październik 2021 12:43

Zajęcia informatyczne w klasie IIIa

Napisane przez
Uczniowie klasy IIIa na ostatnich dodatkowych zajęciach informatycznych tworzyli rysunek o tematyce jesiennej w programie Paint. Utrwalali umiejętność kopiowania i wklejania oraz korzystania z narzędzi programu. Powstały piękne i oryginalne rysunki, na koniec każda grupa miała nadać tytuł swojej pracy. Grupa I nazwała swoje prace „Jesienny las”, grupa II - „Dary jesieni”, grupa III – „ Leśna przygoda”, grupa IV – „Jesienne barwy”, a grupa V – „Herb jesieni”.
 
Renata Piątkowska
 
 
piątek, 25 czerwiec 2021 16:13

MŁODY CHEMIK

Napisane przez
Od początku roku szkolnego 2020/2021 grupa uczniów z klasy 6a brała udział w zajęciach kółka chemicznego. W zajęciach uczestniczyli: Zuzanna Leputa, Izabela Leśniak, Oliwia Łącka, Klaudia Mastej, Karol Mroczka, Szymon Nawracaj, Rita Wielgosz, Eliza Zoła, Adam Źrebiec. Pod nadzorem nauczyciela Barbary Świerzowskiej wykonywaliśmy doświadczenia z rożnych dziedzin chemii, np.; badanie składu powietrza, krystalizację, chromatografię bibułową, sporządzanie roztworów o danym stężeniu, mieszaniny substancji i metody ich rozdziału, badanie gęstości substancji, wskaźniki kwasowo – zasadowe, pH roztworu, elektrolizę soli. Różnymi sposobami wykonywaliśmy sztuczny śnieg, badaliśmy napięcie powierzchniowe cieczy oraz właściwości cieczy nienewtonowskiej, budowaliśmy obwody elektryczne, sami stworzyliśmy przepis na ciastolinę bez gotowania.  Wykrywaliśmy w produktach spożywczych obecność białka, skrobi, utwardzaliśmy tłuszcze ciekłe. Badaliśmy wpływ kwasów na węglany wapnia, tym sposobem otrzymaliśmy gumowe jajko.
 

Efektami naszych eksperymentów i doświadczeń  chcemy się podzielić z innymi.

poniedziałek, 14 czerwiec 2021 13:05

Doświadczenia chemiczne przygotowane przez uczniów klasy 6a

Napisane przez
Uczniowie klasy 6a biorący udział w kółku chemicznym "Młody chemik" przygotowali wiele ciekawych doświadczeń i wraz z nauczycielem prowadzącym, panią Barbarą Świerzowską zaprosili na pokaz klasy pierwsze. 
Dzieci zobaczyły różne sposoby otrzymywania wulkanu chemicznego, jak powstaje ciecz nienewtonowska, jak zbadać skład powietrza, jak zmieniają barwę wskaźniki kwasowo - zasadowe. Dowiedziały się, jak zrobić gumowe jajko, dlaczego atrament odbarwia się w ciepłej wodzie, jak obniżyć napięcie powierzchniowe cieczy, jak zbudować prosty obwód elektryczny. Zapoznały się z działaniem maszyny elektrostatycznej. 
Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały przepis (stworzony przez uczestników kółka) na zrobienie ciastoliny w domu. 
Pierwszakom bardzo podobały się przeprowadzone  doświadczenia, czego dowodem były brawa i chęć uczestniczenia w przyszłości w tych zajęciach. 
 
Beata Pieszczoch
młody chemik
młody chemik
młody chemik
młody chemik
młody chemik
młody chemik
młody chemik
młody chemik
wtorek, 13 kwiecień 2021 12:49

Twórczość radosna

Napisane przez
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas siódmych uczestniczą w zajęciach polonistycznych pod nazwą „Zabawa słowami”. Raz w tygodniu odbywa się kółko, którego celem jest lepsze poznanie naszego języka oraz sprawne i  poprawne posługiwanie się nim na co dzień. Często, jak wskazuje nazwa, zajęcia  są oparte na grach i zabawach językowych. Uczniowie nie tylko poznają tajemnice i ciekawostki polszczyzny, ale również sami podejmują rozmaite próby literackie. Podczas zajęć powstały lepieje i akrostychy.

Lepiej to krótki, jednozdaniowy, często groteskowy wierszyk, składający się z dwóch wersów.  Pierwszy wers zaczyna się od słów „lepiej”, „lepszy”, zaś drugi – od „niż”, „niźli”. Obie linijki zawierają po 8 sylab. Wynalezienie tej formy przypisuje się samej Wisławie Szymborskiej, znanej z humorystycznych  eksperymentów językowych.

Oto przykłady lepiejów wymyślonych przez siódmoklasistów:

„ Lepiej uczyć się polskiego,
 niż mieć dwie jedynki z niego.”
 
„ Lepiej czytać książki nudne,
 niż zakuwać słówka trudne.”
sobota, 03 kwiecień 2021 09:56

PISANKI

Napisane przez
Pisanki wykonane przez uczniów klasy 5 w ramach zajęć artystycznych.
 
Barbara Tomaszewska

Pisanki uczniów klasy 5

Zajęcia przygotowujące do egzaminu z języka polskiego
 
Zajęcia przygotowujące do egzaminu z matematyki
 
Zajęcia przygotowujące do egzaminu z języka angielskiego
 
Zajęcia polonistyczne "Zabawa słowami"
 
Zajęcia teatralne "W kręgu teatru"
 
Kółko matematyczne "Matematyka dla dociekliwych"
 
Kółko chemiczne "Młody chemik"
 
Zajęcia artystyczne "Śpiewam i maluję"
 
Zajęcia językowe - język francuski
 
Zajęcia językowe - język angielski
 
Zajęcia kulinarne "Zdrowo jem"
 
Gra w szachy - "Szachowa kraina"
 
Zajęcia sportowe