• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Generator Nauki zaprasza

30 listopada 2022 roku uczniowie z klas 6b i 8a udali się autobusem szkolnym na zajęcia w Generatorze Nauki w Jaśle. To nowoczesne i innowacyjne miejsce, które swoimi działaniami uzupełnia i rozwija ofertę edukacyjną i kulturalną naszego regionu. Główną inspiracją dla przestrzeni ekspozycyjnych było trzech wybitnych naukowców związanych z Jasłem: Hugo Steinhaus, Ignacy Łukasiewicz, Rudolf Weigl. Dlatego też 62 stanowiska ekspozycyjne dotyczą przede wszystkim: matematyki, fizyki, chemii, biologii.

Na dziedzińcu uczniowie zapoznali się z równią Galileusza, armatą powietrzną, rowerem na linie. Następnie w ekspozycji „świat w ruchu” poznali maszynę Goldberga, tarcie kinetyczne, poduszkowiec, maszyny mini skatepark, tarcie wewnętrzne w płynach, skrzynie biegów, model niezwykłego pojazdu, indukcyjną zjeżdżalnie i huśtawkę, swobodny spadek, pojazd na kwadratowych kołach, kierat pionowy, różne rodzaje silników, wyścig pojazdów zasilanych światłem, pociąg typu hyperloop. Równie atrakcyjna okazała się „wyprawa na Marsa”, a w niej komora mgłowa, szelki grawitacyjne, łazik marsjański, półkule magdeburskie, spóźnione instrukcje, rzuty na Marsie. Prawdziwym wyzwaniem były łamigłówki matematyczne: funkcje, krzywa Gaussa, liczba Pi, trójkąt Pitagorasa, cykloida, koła zębate. Uczniowie obejrzeli również przykłady flory i fauny. Poznali kolonie mrówek, ślimaków, paprotników, roślin energetycznych, akwarium z algami i rój pszczeli. Ostatnim etapem były paliwa kopalne i różne formy energii. Młodzież oglądała wieżę wiertniczą, etapy i produkty destylacji ropy naftowej, generator prądu. Ciekawostką były różne formy energii odnawialnych oraz energia z fuzji jądrowej.

Po tak wyczerpujących a jednocześnie fascynujących doświadczeniach czekała na uczniów chwila relaksu w strefie mediateki.

Organizatorką wycieczki była pani Barbara Świerzowska, dodatkowo opiekę pełniły panie Katarzyna Jurkowska i Małgorzata Tłuściak.

GALERIA:

kuratorium

vulcan

archiwalna

jadlospis