• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Młodzież naszej szkoły posadziła jabłoń na cześć Rodziny Ulmów

16 listopada 2023 roku przy Szkole Podstawowej w Nowym Żmigrodzie posadzono jabłoń jako symbol pamięci o „Polakach ratujących Żydów w czasie Zagłady”.

Drzewko przywiezione przez delegację we wrześniu 2023 r. zostało posadzone w obejściu naszej szkoły przez uczniów klasy 7 a. W akcji sadzenia wzięli udział Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Jolanta Brojek oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie Alicja Witkowska.

Jabłoń  została oznakowana tabliczką informacyjną przypominającą Rodzinę Ulmów,  a opiekę nad  tym miejscem powierzono klasie 6a, której przedstawiciele  reprezentowali naszą  szkołę w Rzeszowie w ramach akcji „Po owocach ich poznacie”.

Wójt Gminy  przekazał też uczniom naszej szkoły  książkę pt.  „Samarytanie z Markowej”, która przedstawia historię Rodziny Ulmów.  Postawa Błogosławionych jest  wyrazem niezwykłego poświęcenia i odwagi w obliczu niemieckiego terroru w czasie II wojny światowej. Ich przykład uczy nas wszystkich solidarności z drugim człowiekiem .

kuratorium

vulcan

archiwalna

jadlospis