wtorek, 07 kwiecień 2020 14:23

Poziomy kształcenia po klasie ósmej

Możesz skorzystać z oferty następujących szkół ponadpodstawowych:

licea ogólnokształcące, technika i szkoły zawodowe

W szkołach zawodowych możesz zdobyć ciekawy zawód, absolwenci znajdują dobrą , atrakcyjną pracę. Na obecnym rynku pracy technicy i wykwalifikowani robotnicy to najbardziej poszukiwani fachowcy.

PRZYKŁADY:
Zawody gastronomiczno-hotelarskie - zatrudnienie w restauracjach, hotelach, biurach podróży.
Zawody ekonomiczne - zatrudnienie w administracji samorządowej, urzędy, biura podatkowe, firmy ubezpieczeniowe.
Zawody elektroniczno – informatyczne - zatrudnienie w każdej firmie, obecnie jest duże zapotrzebowanie na specjalistów tej branży.
Zawody chemiczne-zatrudnienie w branżach: medycznej, kosmetycznej, ochronie środowiska, biotechnologii.

LICEA OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Nauka trwa obecnie 4 lata - uzyskujesz wykształcenie ogóle z poziomem średnim,  możesz dalej uczyć się w szkole policealnej, a po zdaniu egzaminu maturalnego możesz podjąć studia wyższe.

TECHNIKA

Nauka trwa 5 lat - zdobywasz wykształcenie średnie oraz kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie potwierdzone dyplomem. Możesz podjąć pracę w wyuczonym zawodzie lub również kontynuować naukę w szkole policealnej, a po zdaniu egzaminu maturalnego kontynuować naukę na studiach wyższych.

SZKOŁY BRANŻOWE

Szkoła branżowa jest dwustopniowa:  I stopień trwa trzy lata, II stopień trwa dwa lata (nie ma obowiązku iść do szkoły branżowej drugiego stopnia)