poniedziałek, 16 maj 2022 18:15

„Historia jest nauczycielką życia” PRZEDSTAWIENIE Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Na początku maja 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie odbyło się przedstawienie przygotowane przez klasę 4a oraz członków działającego w szkole koła teatralnego. Przywołano w nim pamięć o wydarzeniach z 1791 roku, kiedy uchwalono w sejmie pierwszą w Europie konstytucję. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnów. Potem zebrani obejrzeli montaż słowno- muzyczny  oraz scenki przypominające okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Nie zabrakło króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, głównych autorów tekstu Konstytucji: Hugona Kołłątaja i Ignacego Potockiego, marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego.

Uroczysty nastrój podkreślały recytowane fragmenty poezji oraz  piękne pieśni patriotyczne. Oprawa plastyczna z mottem przewodnim ,,Bóg - Honor - Ojczyzna” oraz stroje w barwach narodowych doskonale wkomponowały się w tę uroczystość.

Przez tę krótką chwilę przeżyliśmy piękną lekcję historii. Nasuwa się myśl, że tak naprawdę wolność nie jest nam dana na zawsze. O tym przekonali się także nasi przyjaciele z Ukrainy. Powinniśmy o tym zawsze pamiętać.

Aktorów przygotowała pani Iwona Turek, oprawę muzyczną zapewnił chór pod opieką pani Barbary Tomaszewskiej, stroną techniczną zajął się pan Ryszard Turek.

Dziękujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury za pomoc w przygotowaniu akademii.

ZDJĘCIA: GOK, Kamil Żmigrodzki