czwartek, 01 lipiec 2021 14:47

Nasza kuchnia „od kuchni”

W naszej szkole od 1974 roku funkcjonuje kuchnia i stołówka. Początkowo w kuchni pracowały panie: Danuta Nowak – szefowa, Halina Zima, Bogusława Leśniak, Maria Rak. Dziś są na zasłużonej emeryturze. Pozdrawiamy panie bardzo serdecznie.

Obecnie w kuchni pracują panie: Beata Przybyłowska – szefowa kuchni oraz pomoce: Teresa Nowak, Bożena Jastrzębska, Beata Słota, Iwona Leśniak, Agnieszka Stoś. Od godziny 6 praca w kuchni idzie pełną parą. Panie przygotowują ponad 500 obiadów, które do szkół z terenu naszej gminy rozwozi pan Ryszard Kusz. Przepyszne obiady w stołówce kosztują grosze (3,50 zł) i czeka się na nie z utęsknieniem do długiej przerwy. Aby niczego nie brakowało do zup i drugich dań czuwa pani Marzena Merchwa – intendentka. To właśnie od niej dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji. Żeby ugotować makaron po włosku potrzeba 30 kg makaronu, 25 kg mięsa mielonego i 3 litry koncentratu pomidorowego. Jeśli do drugiego dania są ziemniaki to trzeba ich obrać ok. 160 kg. Gotuje się je w 10 garnkach dwudziestolitrowych. Surówka z marchewki to też nie lada wyzwanie. Należy zetrzeć jej 50 kg, do tego skrzynka jabłek (15 kg) i 10 puszek brzoskwiń. Jeśli na obiad są pierogi to potrzeba ich ponad 5 tysięcy. Ryb kupuje się 60 kg, udźca z kurczaka 110 kg. Kapusty do bigosu potrzeba 90 kg (białej i kiszonej). Do ugotowania ulubionego dania dzieci: ryżu z bitą śmietaną potrzeba - 25 kg ryżu, który gotowany jest z 24 litrami mleka oraz 20 kg truskawek. W kuchni też jest bardzo ciekawy sprzęt kuchenny. Garnki do zupy są wysokie i szerokie na 50cm. Jest ich dwa, gotuje się w nich ok.  220 litrów zupy. Zupa mieszana jest specjalnym wiosłem, które mierzy 135 cm. W kuchni jest kocioł parowy, w którym gotowany jest ryż lub kasza. Mięso pieczone jest w piecu konwencyjno – parowym, który ma 11 półek, gdzie mieści się 110 porcji.  A na koniec ciekawostka tłuczek do ziemniaków jest metrowy.

Ze szkolnej stołówki nikt nie może wyjść głodny!!!

GALERIA DAŃ PO ROZWINIĘCIU ARTYKUŁU