czwartek, 02 kwiecień 2020 10:21

Poradnik dla ósmoklasistów

Zanim dokonasz wyboru szkoły ponadpodstawowej musisz:

1. Poznać siebie czyli rozpoznać swoje zainteresowania, uzdolnienia, umiejętności, temperament, cechy charakteru, mocne i słabe strony:

Zainteresowania - zainteresowanie jakąś dziedziną łączy się zwykle ze skłonnością do wykonywania w niej pewnych działań,
Uzdolnienia, umiejętności - mogę być uzdolniony plastycznie, muzycznie, uczę się szybko języków obcych, umiem dobrze gotować,
Temperament - każdy z nas jest inny, jedni są opanowani, inni wybuchają, są ludzie pracujący wolno, są też pracujący szybko,
Cechy charakteru - różnicują ludzi, są zawody, w których są niezbędne pozytywne cechy charakteru,
Mocne i słabe strony - w czym jestem dobry, nad czym muszę jeszcze popracować, które działania kończą się niepowodzeniem.

2. Określić swoje predyspozycje zawodowe w kierunku wykonywanego zawodu - pomogą Ci w tym doradcy zawodowi, pedagodzy, psycholodzy, testy predyspozycji zawodowych.

3. Ocenić  stan zdrowia - pod względem możliwości wykonywania zawodu i nauki w szkole (szczególnie jeżeli wybierasz szkoły zawodowe i technika).

4. Poznać wiedzę o interesujących Cię zawodach - wymagania zawodu, jego specyfikę, możliwości kształcenia w danym zawodzie - informatory, teczki zawodów, media, Internet, programy komputerowe, rodzina, znajomi.

5. Zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych – progi punktowe, profile klas, baza dydaktyczna, dni otwarte, informatory.

6. Poznać aktualny rynek pracy - poszukiwane zawody, firmy poszukujące pracowników, wymagania pracodawców - Internet, biblioteka, media.

7. Poznać zawody przyszłości.

8. Dokonać analizy wyników nauczania z wymaganiami szkół ponadpodstawowych – samoocena swoich możliwości.

9. Nakreślić plan działania z uwzględnieniem celów życiowych, spełniaj swoje marzenia poprzez konsekwentne realizowanie zamierzonych celów, cele muszą być realne, wykonalne.

Marzenia są motorem do sukcesu, wyznaczają kierunek  działania.
Masz szansę, zawsze wierz w swoje możliwości, bądź najlepszy!