czwartek, 01 wrzesień 2022 14:49

Narodowe Czytanie 3 września 2022

Przed nami jedenasta edycja ogólnopolskiej akcji propagującej czytanie  polskiej literatury.

Jak co roku, w pierwszą sobotę września, pod patronatem pary prezydenckiej,  w wielu miejscach w kraju i za granicą  rozpocznie się lektura  „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Wybór dzieła jest nieprzypadkowy, bowiem  200 lat temu wydanie tego zbioru wierszy wyznaczyło początek polskiego romantyzmu, któremu jest poświęcony obecny rok.

„Ballady i romanse” to dzieło znane kolejnym pokoleniom  Polaków. Inspirowane ludową tradycją wiersze mają niezwykłą wartość w literaturze polskiej. Mickiewicz wprowadza elementy świata nadprzyrodzonego, ukazuje  tajemniczość i niezwykłość litewskiej przyrody, ale przede wszystkim przekazuje ponadczasowe przesłanie moralne. Na uwagę zasługuje również kunszt poetycki języka i kompozycji wierszy.

Wśród 14 utworów  znajdziemy takie ballady jak : RomantycznośćŚwiteziankaTo lubię , LiliePani Twardowska.

Zapewne usłyszymy je w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania, również w naszej szkole.

Małgorzata Tłuściak