Wycieczka na Węgry

W czerwcu byliśmy zaproszeni przez naszych węgierskich kolegów. 30 maja 2013 przyjechaliśmy do Putnoka  około godziny 1800. Zostaliśmy przydzieleni do rodzin węgierskich. Grupa uczniów z naszej szkoły wręczyła węgierskiej dyrekcji prace plastyczne i rysunki. Koledzy węgierscy przygotowali tablicę na powitanie Polaków. Po przydzieleniu do rodzin wszyscy pojechali do szkoły Serenyi na kolację.

31 maja zebraliśmy się wspólnie z „Naszymi” Węgrami, na rynku przed kościołem, czekając na autobus do Miscolca Topolca. Gdy już byliśmy na miejscu poszliśmy do muzeum, gdzie znajdowały się stroje ludowe, zdjęcia Węgrów i biżuterie z różnych epok. Po zwiedzeniu muzeum pojechaliśmy na kąpieliska do Miscolca Topolca. Spędziliśmy tam 4 godziny. Woda w grotach była ciepła. W niektórych basenach sięgała 330C Uczniowie polscy byli bardzo zadowoleni  z pobytu na kąpieliskach. W drodze powrotnej zajechaliśmy do supermarketu na zakupy.

1 czerwca wczesnym rankiem wyruszyliśmy do jaskini Baradla położonej w miejscowości Aggtelek. Trasa wycieczki liczyła 1 kilometr. W jaskini było strasznie wilgotno. Jeśli ktoś nie miał kaptura przy kurtce miał mokrą głowę. Jaskinię zwiedzaliśmy z przewodnikiem, który pilnował żeby nikt nie dotykał ścian. W sali koncertowej obejrzeliśmy prezentację z muzyką    i pojawiającymi się w tle naciekami   i kolumnami. Po wyjściu z jaskini mieliśmy czas wolny, żeby kupić sobie pamiątki lub coś do jedzenia. Po powrocie do Putnoka spędzaliśmy czas ze swoimi rodzinami. Wieczorem odbyły się:

- pokaz karate: najpierw występowali uczniowie, a później starsi (pewien uczeń węgierski ze szkoły podstawowej w Putnoku jest mistrzem karate, na Węgrzech zdobył  70 medali),
- występ uczniów w piosence ludowej,
- księga dżungli w musicalu,
- a na zakończenie dyskoteka do godz. 23.

Wręczone wcześniej prace polskich uczniów zostały powieszone na drzwiach wejściowych do szkoły.

2 czerwca trzeba było się rozstać. Do godz. 14 spędzaliśmy czas u rodzin, a później spotkaliśmy się wszyscy w Domu Kultury w Putnoku, gdzie odbyło się uroczyste pożegnanie z władzami miasta.

tekst Julia Stoś
(źródło Nowinki szkolne nr 54, czerwiec 2013)