• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

grafika

Dzień Bezpiecznego Internetu to wydarzenie, które ma na celu zwrócić uwagę na konieczność bezpiecznego korzystania z sieci. To okazja, aby przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa w internecie i podkreślić, jak ważna jest kultura i szacunek w wirtualnym świecie.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest drugiego dnia drugiego tygodnia drugiego miesiąca każdego roku. Jego główne hasło brzmi: „twórz, łącz się i udostępniaj z szacunkiem: lepszy Internet zaczyna się od Ciebie”. To wydarzenie ma na celu uświadomić, jakie zagrożenia mogą czaić się w sieci i jak można się przed nimi zabezpieczyć.

Według najnowszych statystyk, prawie 60% populacji na świecie, co przekłada się na prawie 5 miliardów ludzi, korzysta z internetu. Każda z tych osób spędza online średnio ponad 6 godzin dziennie. Biorąc pod uwagę te liczby, Dzień Bezpiecznego Internetu jest teraz bardziej potrzebny niż kiedykolwiek wcześniej.

O bezpieczeństwie w internecie rodzice i nauczyciele powinni nie tylko mówić, ale też dawać podopiecznym dobry przykład, przestrzegając zasad. Ważne, aby dorośli ustalili jasne zasady i ograniczenia dotyczące korzystania z internetu w domu i szkole. Chodzi tu między innymi o czas spędzany online i rodzaje stron, które są dozwolone.

Choć rodzice nie są w stanie uchronić swoich dzieci przed cyberprzemocą, odgrywają w tej walce bardzo istotną rolę. Przeprowadzana przez rodziców edukacja jest bardzo ważna. Pozwala wytłumaczyć dziecku skalę zagrożeń w sieci, w tym hejtu. Rodzic powinien regularnie tłumaczyć dziecku, że w sieci nie jest anonimowe – jego tożsamość może zdradzić choćby adres IP. Podobna odpowiedzialność leży po stronie nauczycieli. Rodzic powinien wspólnie z dzieckiem założyć konto, nauczyć go korzystania z ustawień prywatności, przestrzec przed bezmyślnym wrzucaniem zdjęć, filmów, czy tekstów do Internetu. Małoletni musi być świadomy netykiety, zwracać się do znajomych z szacunkiem, nie używać wulgaryzmów ani nie szykanować innych.

Nie uciekniemy od nowych technologii, od życia w cyfrowym świecie. Jedyne co możemy zrobić, to wspierać naszych uczniów, edukować i towarzyszyć im w wirtualnej rzeczywistości. Świadomy uczeń to odpowiedzialny uczeń, który znając zasady i specyfikę funkcjonowania sieci będzie bezpieczny.

Oto  zasady bezpieczeństwa:

1. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,.

2. Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail.

3. Dane osobowe i hasła zachowaj tylko dla siebie.

4. Zdjęcia udostępniaj tylko znanym i zaufanym osobom. 

5. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

6. Szanuj prawa autorskie udostępnianych w sieci plików.

7. O niepokojących sytuacjach w sieci powiedz rodzicom lub innej zaufanej osobie                dorosłej.

8. Szanuj innych użytkowników internetu. 

9. Korzystaj z umiarem z internetu!

internet

Renata Piątkowska

 

 

kuratorium

vulcan

archiwalna

jadlospis