Światowy Dzień Recyklingu

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Został on ustanowiony w 2018 roku w celu promowania korzyści jakie niesie ze sobą odzyskiwanie surowców z odpadów. Światowy Dzień Recyklingu ma za zadanie uzmysłowienie ludziom, że odpowiedzialne zarządzanie zasobami to nasz wspólny problem i wspólna odpowiedzialność. Każdego roku 2 miliardy ton odpadów trafia na wysypiska śmieci. Recykling może zmniejszyć ich ilość.

recykling 2024 2

Przez cały rok szkolny uczniowie biorą udział  w różnych  akcjach: segregacja odpadów (odpowiednio oznaczone kosze znajdują się na korytarzach i w salach), zbiórka plastikowych nakrętek, zbiórka makulatury, zbiórka zużytych baterii, „Sprzątanie świata”, „Listy dla Ziemi”, zbiórka elektrośmieci.

recykling 2024 3

W gabinecie pedagoga i psychologa  znajdują się własnoręcznie wykonane GRY Z RECYKLINGU. Plastikowe nakrętki, butelki, kubki po jogurtach, kubeczki po słodyczach czy zakrętki do słoików, dostarczają niezliczonych możliwości kreatywnej twórczości i zabawy z dziećmi. To również doskonały materiał do nauki przez zabawę.

recykling 2024 4

Zanim coś wyrzucisz, pomyśl: czy można tego użyć ponownie lub stworzyć z tego coś nowego? Jeśli tak zrobimy, zmniejszymy tym samym ilość odpadów.

recykling 2024 5

Zapraszamy także do Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie gdzie odbywają się bardzo ciekawe zajęcia m.in. "Recykling na wesoło".

Warto wspomnieć, że Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle organizował Kreatywny Konkurs Ekologiczny „Chrońmy ziemię - zmieńmy myślenie”, polegający na stworzeniu przestrzennej zabawki, używając do tego materiałów z recyklingu. Nasi uczniowie zajęli w tym konkursie wysokie miejsca.