• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Światowy Dzień Recyklingu 2024

18 marca przypada Światowy Dzień Recyklingu. Przeciętna osoba tworzy co roku ponad 300 kg śmieci. Światowy Dzień Recyklingu powinien zwrócić uwagę każdego człowieka na konieczność segregacji odpadów tak, aby choć część z nich dało się ponownie wykorzystać zamiast składować je latami na wysypiskach. Recykling to jeden ze sposobów ochrony środowiska naturalnego, polega na ponownym wykorzystaniu odpadów w celu produkcji nowych wyrobów.

Jest to proces czasochłonny i trudny. Definicja recyklingu wiąże się z procesem gospodarki odpadami. Recykling ma bardzo wiele zalet i korzystnie wpływa na środowisko naturalne. Poprzez przetwarzanie odpadów w pełnowartościowe produkty ograniczona zostaje emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Recykling tworzyw sztucznych ogranicza także skażenie gleb i wód oraz zmniejsza eksploatację złóż naturalnych. Celem recyklingu jest najefektywniejsze wykorzystanie odpadów przy małym nakładzie energetycznym i materiałowym. Korzyści płynące z recyklingu to ochrona środowiska naturalnego i zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych, poprzez wykorzystywanie dostępnych już na rynku tworzyw sztucznych, zamiast wprowadzania nowych. Pamiętajmy, iż proces recyklingu rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, a także w miejscach pracy! Pierwszą podstawową czynnością, jaką należy robić na co dzień, aby dbać o środowisko naturalne, jest SEGREGACJA ŚMIECI.

Bardzo ważną rzeczą jest znać podstawowe zasady segregacji śmieci. Podczas zajęć technicznych uczniowie przypomnieli sobie te zasady. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia, przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady) - tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych.

Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli PSZOK-u, zorganizowanym przez gminę. Uczniowie klas szóstych wykonali plakaty na ten temat oraz okolicznościową gazetkę. Dzisiejsze święto to dobry moment, aby wprowadzić zmiany w Nasze codzienne życie i zastanowić się nad rozsądnym rozporządzaniem zasobami naturalnym.

Każdy z nas wytwarza odpady i jest współodpowiedzialny za ich nadmiar i właściwe przetworzenie. Pamiętajmy, mniej odpadów na składowiskach to mniejsze koszty dla społeczeństwa i środowiska, lepiej wysegregowane odpady to lepszy surowiec do recyklingu, w efekcie zmniejszamy zużycie surowców naturalnych i poprawiamy warunki do życia dla ludzi, roślin i zwierząt.

 

0ec361b3 2f1d 45d7 8adf 32a319a8f327

1e291ea6 ceba 44ab 8b45 e48f74b76066

6da6cf66 f1dd 4d74 ab6d 033d7e8ff372

2986c7c7 413e 445a 9df7 10d3fab5db6e

4304fbe3 0ba1 4c64 aa91 b024427b52de

 

 

kuratorium

vulcan

archiwalna

jadlospis