• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Wyjście klas czwartych na miejscowy cmentarz w ramach akcji „ Szkoła pamięta”

We wtorek 24 października uczniowie klas czwartych wspólnie z wychowawcami odwiedzili miejscowy cmentarz w Nowym Żmigrodzie w ramach akcji „Szkoła pamięta”.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Uczniowie zatrzymali się na chwilę modlitwy przy mogile gdzie spoczywały doczesne szczątki patrona szkoły błogosławionego ks. Władysława Findysza - Męczennika.

Na cmentarzu z I wojny światowej posprzątali mogiły żołnierskie. Duże zainteresowanie wzbudziły napisy w obcych językach. Uczniowie znający język niemiecki przetłumaczyli wszystkim informacje nagrobne.

Przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej zapalili znicze. Niektórzy wspominali, że tutaj pochowani są dziadkowie czy wujkowie ich dziadków.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilę zadumy przy pomniku poświęconym poległym członkom ruchu oporu z czasów II wojny światowej.

Celem wyjścia było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

Wychowawcy klas czwartych

 

kuratorium

vulcan

archiwalna

jadlospis