czwartek, 14 maj 2020 10:17

Moje drzewo genealogiczne

Od czego zacząć? Od samego siebie. Warto zapisywać nie tylko miejsce i datę urodzenia, ale też miejsce i datę chrztu, imiona i nazwiska chrzestnych, informacje co się działo tego dnia, jaka była pogoda itp. Później można dodawać swoje gałązki: swoich rodziców, rodzeństwo, dziadków. Skąd wziąć takie informacje? Najlepiej od rodziców i dziadków. Może się zdarzyć, że dalsza rodzina ma dokumenty, które można zeskanować.  Warto założyć sobie domowe mini archiwum. Najlepiej do pudła zbierać zgromadzone dokumenty, ulubione zabawki, zdjęcia, kosmyki włosów i inne „skarby”. Potrzebnych informacji można szukać nie tylko u krewnych ale i u sąsiadów, w książkach o historii miejscowości, w archiwach parafialnych i diecezjalnych, w urzędach stanu cywilnego. Łatwo dostępne są  też napisy na grobach naszych przodków. W poszukiwaniach genealogicznych przyda się też Internet. Nad swoim drzewem genealogicznym zacznij pracować już dziś: ludzie umierają, dokumenty giną. Jutro bezcenne informacje mogą się okazać bezpowrotnie stracone.