Zabawa andrzejkowa oraz Turniej Rycerski w klasie 3 a i b

Andrzejki to jedno z najbardziej popularnych polskich świąt, obchodzone w noc poprzedzającą imieniny św. Andrzeja, 30 listopada. Dziś Andrzejki to okazja do dobrej zabawy dla dzieci. Kiedyś była to pełna tajemnic i magii noc, jedna z ostatnich okazji do świętowania przed adwentem – czasem refleksji i wyciszenia.

Dnia 28. 11. 2023 r.  odbyła się w szkole zabawa andrzejkowa dla uczniów klas trzecich połączona z turniejem rycerskim.  Imprezę andrzejkową rozpoczęli wychowawcy klas, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy, która trwała od godziny 9.30 do 12.00 . Na czas zabawy uczniowie zostali podzieleni na bractwa, które musiały wymyślić swój herb oraz nazwę bractwa. Następnie każda grupa prezentowała się w stroju rycerza i damy dworu. Później odbyło się uroczyste pasowanie na rycerza oraz damę dworu przez królową, która uroczystymi słowami nadała godność rycerską i miano damy dworu słowami:

„Mianuję Cię Rycerzem ku chwale Królestwa

i wszystkich jego poddanych, abyś czynił dobro

i jeno dobrą chwałą się wsławił, a w walce ze smokiem

złowrogim, Królestwa, poddanych i panien dworskich bronił.”

„Mianuję Cię Damą Dworu,

abyś jeno dobro Królestwa na uwadze miała,

przeto i skarbca królewskiego dobrze pilnowała.”

Po zakończeniu ceremonii wszyscy udali się na wspaniała ucztę – poczęstunek, który przygotowali rodzice. W przerwie miedzy tańcami wysłuchaliśmy krótkiego występu instrumentalnego wykonanego przez uczennice na gitarze i ukulele.  Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

GALERIA: